Należy robić swoje i zachować niezależność
Nasz zawód uczy odporności – mówi Dariusz Mazur, odwołany z funkcji koordynatora ds. współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach karnych
Prezes SO w Krakowie odwołała właśnie pana z funkcji koordynatora ds. współpracy międzynarodowej. Jaki powód podała?
Żaden. Pani prezes miała się wyrazić, że „nie jest w stanie ze mną współpracować". To dla mnie zaskakująca wypowiedź, bo w ramach sprawowania tej funkcji nie miałem styczności z panią prezes, nigdy też nie wysuwała wobec mnie merytorycznych zarzutów.
Ile lat pełnił pan tę funkcję?
1 lutego 2005 r. zostałem wyznaczony przez prezesa SO w Krakowie do pełnienia funkcji punktu kontaktowego Europejskiej Sieci Sądowniczej do Spraw Karnych. Od tego czasu nieprzerwanie zajmowałem się współpracą międzynarodową, w 2007 r. awansowałem do wydziału karnego SO, gdzie rozpoznawane są najpoważniejsze sprawy współpracy międzynarodowej, w tym dotyczące europejskiego nakazu aresztowania i ekstradycji. Od 2010 r. jestem przewodniczącym tego wydziału. W 2018 r. w ustawie o ustroju sądów powszechnych wprowadzono funkcję koordynatorów do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka, którą powierzyła mi obecna prezes.
Jakie kompetencje są potrzebne, by się na niej sprawdzić?
Na to stanowisko powołuje się osobę „wyróżniającą się wiedzą z zakresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta